Viisi vaaleaihoista ihmistä sekä yksi vuohi sekä yksi sika. Taustalla on vihreitä lehtiä. Kuvassa lukee: "Vegaanihaasteen webinaarit 2026".

Vegaani­haasteen webinaarit 2026

Vegaanihaaste järjestää vuosittain tammikuussa useita asiantuntijawebinaareja. Tästä saat linkit niiden tallenteisiin Vegaanihaasteen Youtubessa:

Alta voit lukea webinaarien tarkemmat kuvaukset sekä luennoitsijoiden esittelyt!

Toistaiseksi vuodelle 2026 ei ole sovittuna uusia webinaareja. Mikäli niitä järjestämme, ilmoitamme niistä sekä tällä sivulla että sosiaalisen median kanavillamme.

Vegaaniruokavalio täysipainoisesti

Katso webinaarin tallenne Vegaanihaasteen Youtubessa!

Varmista kylläisyys, monipuolisuus ja ravintoaineiden riittävä saanti osana rentoa arkipäivän kasviskokkailua.

Webinaarissa opit, miten kasvipohjainen ruokavalio koostetaan fiksusti, täysipainoisesti ja terveyttä edistäväksi tieteelliseen tutkimusnäyttöön perustuen.

Luennon jälkeen tiedät, miten pysyt kylläisenä sekä mitä ravintolisiä tarvitaan ja miksi. Sinulle on myö selvää, mistä vegaani saa proteiinia.  

Luennoitsija Charlotta Hyttinen on Helsingin yliopistosta valmistunut, kasvipohjaisiin ruokavalioihin ja ruokapalveluihin erikoistunut ravitsemusasiantuntija (ETM). Hän on työskennellyt kasvipohjaisen ruoan, ravitsemuksen ja ruokapalvelujen parissa perustamassaan yrityksessä Ruokailossa vuodesta 2017 lähtien sekä toiminut Vegaaniliitossa ravitsemusasiantuntijana vuodesta 2019.

Webinaari pidettiin 8.1.2026.

Ekologisempi lautanen – ilmastokriisi, luontokato ja huoltovarmuus ruokavalinnoissa

Katso webinaarin tallenne Vegaanihaasteen Youtubesta!

Kasvipohjainen ruoka on helppo tapa pienentää kulutuksen ympäristövaikutuksia ja parantaa nyt paljon esillä olevaa huoltovarmuutta.

  • Mitä tutkimukset kertovat ruokavalintojen vaikutuksesta ilmastoon ja luonnon monimuotoisuuteen?
  • Miksi on parempi, että syömme viljat ja palkokasvit suoraan itse sen sijaan, että tuotamme niitä valtavasti rehuksi muunlajisille?
  • Millaisia väärinkäsityksiä liittyy ekologisiin ruokavalintoihin?

Aiheesta puhuu tietokirjailija, maatalous-metsätieteiden maisteri Mari Koistinen. Koistisen tuoreimpia teoksia ovat Vahingossa keksityt, Pahan päivän varalle ja Hyvä paha jalostus.

Webinaari pidettiin 15.1.2026.

Elämän jatkoajalla eläinten turvakodissa

Katso webinaarin tallenne Vegaanihaasteen Youtubessa!

Mitä tapahtuu, kun eläintuotantoon tai kotieläintilalle syntynyt eläin saa mahdollisuuden elää enemmän omilla ehdoillaan?

Tässä webinaarissa kurkistamme eläinten turvakotien arkeen ja tutustumme possujen, lampaiden, kanojen ja muiden tuotantoeläiminä tunnettujen eläinten elämään “jatkoajalla”. Tarkastelemme konkreettisesti, miten eläinten käyttäytyminen, terveys ja persoona muuttuvat, kun ympäristö vaihtuu tehotuotantolaitoksesta, kotieläintilalta tai harrastekanalasta turvakotiin.

Webinaarissa käsitellään mm. seuraavia aiheita.

  • Mitä tapahtuu, kun eläin saa enemmän tilaa, aikaa ja yksilöllistä hoivaa?
  • Millaisia yksilöllisiä luonteita possuilla, lampailla ja kanoilla on?
  • Mitä turvakotien eläinten tarinat kertovat nykyisestä eläintuotannosta ja eläinsuhteestamme sekä toisaalta vaihtoehdoista tavoista elää muunlajisten eläinten kanssa?

Luennoitsijoina toimivat kaksi eläinten turvakodin pitäjää, Riina Mattila (Eläinten turvakoti Aurora) ja Eveliina Lundqvist (Eläinten turvakoti Saparomäki). He jakavat omiin kokemuksiinsa ja vuosien käytännön työhön perustuvaa tietoa eläinten kuntoutumisesta ja arjesta. He näyttävät esimerkillään, kuinka elää muunlajisten eläinten kanssa ilman vaatimusta tuottaa ihmisille hyödykkeitä tai palveluita.

Eveliina Lundqvist on Eläinten turvakoti Saparomäen perustaja ja puheenjohtaja. Hän on koulutukseltaan mm. eläintenhoitaja ja -kouluttaja ja tehnyt eläinten oikeuksien puolesta työtä 30 vuotta.

Riina Mattila on Eläinten turvakoti Auroran perustaja ja toiminnanjohtaja. Riinan erityisenä intohimona ovat aasit, joiden hyvinvoinnin edistämiseksi hän pyrkii tekemään töitä Suomessa.

Webinaari pidettiin 20.1.2026.

Miten voimme luoda paremman maailman eläimille

Katso webinaarin tallenne Vegaanihaasteen Youtubessa!

Elämme yhteiskunnassa, jossa eläinten hyväksikäyttö on yhä normi. Joissain eläinsuojelukysymyksissä, kuten turkistarhauksessa, Suomi on yksi maailman surullisimmista maista. Eläinten tuotanto myös kasvaa globaalisti.

Kuitenkin ihmisissä on myös paljon myötätuntoa eläimiä kohtaan ja ihmiset ovat kiinnostuneita eläimistä ja nauttivat eläinten tarkkailemisesta ja heidän lähellä olemisestaan. Salla Tuomivaara pohtii alustuksessaan, miten me kykenemme muuttamaan yhteiskuntaa muunlajisille eläimille paremmaksi paikaksi ja millaisia mahdollisuuksia Oikeutta eläimille -järjestö tarjoaa tähän.

Salla Tuomivaara on Oikeutta eläimille -järjestön toiminnanjohtaja ja sosiologian eläinkäsityksistä väitellyt tutkija (YTT). Hän oli mukana perustamassa Oikeutta eläimille -järjestöä vuonna 1995. Hän on työskennellyt aiemmin myös Animalian ja Luontoliiton toiminnanjohtajana ja tutkijana. Tuomivaara on julkaissut useita eläinten kohtelua käsitteleviä kirjoja ja ollut mukana perustamassa Suomeen ihmistieteellisen eläintutkimuksen verkostoja.

Webinaari pidettiin to 29.1.

– – –

Kuvassa ovat Riina Mattila sekä Elvi-vuohi, Charlotta Hyttinen, Mari Koistinen, Salla Tuomivaara, Eveliina Lundqvist sekä Paavo-possu. Mari Koistisen kuva: Otto Virtanen.